اطلاعیه های سفارت و کنسولگریها

اخبـــار و رخدادهای مهم

رخدادهای مهم داخل و خارج از ایران ، امور مربوط به کنسولگری ها ، تغییرات صورت گرفته در قوانین ارزی ،مقررات ورود و خروج ، معافیتهای دانشجویی، امور مشمولان و نظام وظیفه ، اخبار مربوط به سفارت خانه ها ، و بطور کلی جدیدترین و بروزترین اخبار مربوطه را از طریق سایت ویژگان دنبال نمایند. موسسه ویژگان همواره از منابع کاملا رسمی و مورد اطمینان داخلی درانعکاس اخبار استفاد مینماید، لذا اخبار ارائه شده بعد از تایید از طرف مراجع قانونی ، در سایت قرار میگیرد.

مشکلات نداشتن کارت ملی هوشمند وانجام کارهای اداری  برای ایرانیان خارج از کشور

در حال حاضر کارت ملی قدیمی در داخل ایران فاقد اعتبار است و برای انجام تمام کارهای اداری می بایستی یا نمونه جدید آن ارائه شود و یا رسید ثبت نام و تایید انجام مراحل انگشت نگاری و تایید هویت در دفاترثبت احوال ارائه شود .

در نگاه اول شاید نداشتن کارت ملی هوشمند در داخل ایران چندان مشکل خاصی به حساب نیاید و با انجام کارهای مربوط به پیش ثبت نام و تایید مراحل انگشت نگاری بصورت حضوری در دفاتر پیشخوان دولت یا ادارات ثبت احوال و با کمی دوندگی در یک الی دو روز پیگیری نهایتا موفق به دریافت رسیدی مبنی بر انجام کارهای ادارای آن بشوید و به نوعی بتوان با این رسید کارهای اداری را در ایران با همان کارت قدیمی انجام داد .

اما وقتی شما در خارج از ایران باشید و بخواهید یک کار اداری را پیگیری کنید آنجاست که هزاران اما و اگر و مشکل بر سر راهتان قرار میگیرید که ظاهرا فعلا راه حلی ندارد وباید منتظر ماند تا امکانات صدور در خارج از کشور در نمایندگی ها فراهم شود .

فرض کنید که شما میخواهید یک حساب بانکی بصورت وکالتی در ایران باز کنید وکیل شما به بانک مراجعه و تقاضای انجام ساده ترین کار بانکی را میکند مسئولان بانکی تمام مراحل را طبق فرایند مرسوم در همه بانکها براحتی پیش میبرند تا آنجایی که به ثبت نهایی در سامانه بانکی برسند و اینجاست که باید سریال نامبر پشت کارت ملی صاحب حساب درج شود و تا این کد ثبت نشود عملا تمام کارها بی فایده بود و سیستم اجازه تایید نهایی و صدور کد رهگیری و افتتاح حساب را نمیدهد و شما امکان دریافت هیچ خدمات بانکی جدیدی را هم نخواهید داشت .

یا فرض کنید که یکی از اعضای خانواده با دست داشتن یک وکالتنامه خارج از کشور به دانشگاه محل تحصیل شما در ایران مراجعه و تقاضای دریافت اصل مدرک را میکند کارمند مسئول بخش فارغ التحصیلان همه مدارک را بررسی و کارها را یک به یک انجام میدهند تا در اخر کار کارت ملی هوشمند شما را میخواهند تا بارکد پستی پشت آن را در سسیتن ثبت و اصل مدرک را به خانواده تحویل دهند ، اینجاست که مشکلات بروز میکند کارت ملی جدید باید باشد وگرنه مدرکی بدست شما نخواهد رسید

حقیقت امر اینست که کارمندان ادارت هم تقصیری ندارند و بنابر وظیفه خود عمل میکنند چرا که باید این اقدامات و روال اداری از پیش تعیین شده را انجام دهند تا سیتم اجازه تایید نهایی را بدهد

در حال حاضر تنها راه چاره اینست که ایرانیان خارج از کشور در زمان حضور در ایران و مسافرت به کشور در اولین گام مراحل اداری کارت ملی را انجام دهند و حداقل رسید ثبت کارهای اولیه را دریافت و در دراختیار وکیل یا اعضای خانواده قرار دهند تا آنها با استناد به این برگه کارها را پیش ببرند. اما آیا چنین کاری برای همه ایرانیان خارج از کشور واقعا امکانپذیراست ؟ اساسا چنین راه حلی تا چه حد منطقی است ؟ چرا از قبل برای رفع مشکل این بخش بزرگ از جامعه ایرانیان خارج از کشور چاره اندیشی نشده است ؟.

این موضوع و مشکل از طرف ویژگان هم از طرف ثبت احوال امورخارجه و هم در ثبت احوال کشور پیگیری شد و نتیجه آنکه : ظاهرا رایزنهایی میان ثبت احوال و وزارت امورخارجه در جریان است تا به نوعی این مشکل حل شود و قرار بر این است که با توجه به برطرف شدن مشکل تهیه کارت خام ملی در داخل کشور ، امکانات سخت افزاری و نرم افزاری این کار در نمایندگی ها بزودی فراهم گردد تا نمایندگی های خارج از کشور بصورت مستقل یا امکان صدور کارت را داشته باشند و یا اقدامات اولیه را انجام و باقیمانه کارها در ایران انجام شود

موسسه ویژگان با توجه به درگیر بودن بخش زیادی از هموطنان عزیز خارج از کشور با این مشکل به صورت پیوسته پیگیریهای خود را ادامه خواهد داد و در صورت قطعی شدن رفع مشکل و دریافت اخبار جدید از طریق سایت و شبکه های اجتماعی ویژگان آگاهی رسانی خواهد نمود

بازگشت پروازهای هما به قبل از کرونا

مدیرکل روابط‌ عمومی شرکت هواپیمایی ایران «هما» گفت: پروازهای برنامه‌ای ایران‌ایر به کشورهای انگلیس، فرانسه، اتریش، آلمان و ایتالیا به قبل از دوران شیوع ویروس کرونا بازگشت و به صورت برنامه‌ای انجام می‌شود.

پروازهای هواپیمایی «هما» اکنون به شهر هامبورگ در آلمان روزهای سه شنبه هر هفته و بعد از ماهها وقفه به صورت برنامه‌ای انجام می‌شود، هم چنین هواپیمایی ایران از روز ۹ آبان‌ماه مصادف با (۳۰ اکتبر) جمعه هر هفته به فرودگاه کلن آلمان پرواز می‌کند. پروازهای هفتگی «هما» به فرودگاه فرانکفورت نیز از تاریخ ۱۲ مهرماه امسال در روزهای شنبه و چهارشنبه هر هفته انجام شده است و ادامه دارد.

پرواز هواپیماهای ایران ایر در مسیر اتریش (وین) نیز از تاریخ ۲۵ مردادماه در روزهای شنبه هر هفته از فرودگاه امام انجام شد.

ایران ایر توانست از تاریخ ۱۲ شهریور امسال پرواز به مادرید در اسپانیا را در روزهای چهارشنبه هر هفته از فرودگاه امام مجددا برقرار کند.

سفر با هواپیمایی ایران ایر به لندن و پاریس نیز به صورت برنامه‌ای ادامه دارد و هر چند هفته یکبار جدیدترین مقررات برای مسافرت به فرانسه، انگلیس و اتریش توسط سازمان هواپیمایی کشورهای نامبرده شده به مسافران ایران ایراعلام می‌شود. میلان در ایتالیا نیز مقاصد دیگر اروپایی ایران ایر هستند که به صورت برنامه‌ای هر هفته پرواز وجود دارد

پروازهای هما"بر فراز رم در ایتالیا، کراچی در پاکستان، بیروت در لبنان و استانبول به صورت غیربرنامه‌ای ادامه دارد. برای مثال "هما" پروازهایی را به مقصد فرودگاه کراچی پاکستان در روزهای ۸ آبان، ۲۲ آبان، ۶ آذر، ۲۰ آذر و ۴ دی‌ماه سال جاری (۲۴ دسامبر) انجام خواهد داد.

پروازها در مسیر استانبول و بمبی نیزبه صورت غیربرنامه‌ای انجام می‌شود و هنوز به شرایط قبل از دوران انتشار ویروس کرونا بازنگشته است. مدیرکل روابط‌ عمومی هما خاطرنشان کرد اکنون هواپیمایی ایران در مسیر لار- دوحه، لار- دوبی و لامرد - دوبی و بندرعباس- دوبی نیز به صورت برنامه‌ای پرواز انجام می‌دهد

اطلاعیه مهم  سفارتخانه ها

اطلاعیه مهم بهداشتی برای مسافران ورودی به ایران

هموطنان گرامی که عازم ایران می شوند به دستورالعمل صادره از سوی وزارت بهداشت درباره چگونگی شرایط پذیرش فرودگاهی توجه فرمایند :

1. ارائه نتيجه تست عدم ابتلا به كوويد19 (PCR) براي اتباع خارجي كه متقاضي ورود به كشور مي‌باشند، به زبان انگليسي(و يا گواهي به زبان محل ممهور به مهر وضعيت سلامت توسط نمايندگي) الزامي مي‌باشد. در صورت عدم ارايه گواهي سلامت در حين ورود، اين دسته از مسافران به مبدأ پرواز بازگردانده مي شوند. در ضمن ضروري است دقت گردد كه از مدت زمان صدور گواهي ياد شده بيش از 96 ساعت نگذشته باشد. در صورتي كه در حين ورود، مدت اعتبار گواهي صادر شده (96 ساعت) به دليل طول مدت سفر يا ساير دلايل سپري شده باشد، نيازي به اخذ مجدد تست نبوده و صرفاً پس از غربالگري و ارزيابي‌هاي باليني حين ورود و در صورت علامت دار بودن، تست مجدد به عمل خواهد آمد و تا زمان تعيين تكليف نتيجه آزمايش در محل تعيين شده، قرنطينه اعمال خواهد شد. چنانچه جواب تست مثبت باشد، حداكثر تا 14 روز بايد در قرنطينه تعيين شده اسكان داشته باشند. كليه هزينه‌هاي اقامت و تست مجدد برعهده مسافر خواهد بود.

2. از ايرانيان متقاضي بازگشت به كشور كه طول مدت اقامت آن‌ها در خارج از كشور در زمان ورود بيش از 2 هفته گذشته باشد، نيز گواهي سلامت به زبان انگليسي(و يا گواهي به زبان محل ممهور به مهر وضعيت سلامت توسط نمايندگي) مبني بر عدم ابتلا به كوويد 19 اخذ مي گردد. در صورتي كه به دلايل موجه با تشخيص نمايندگي هاي يادشده در كشور مبدأ امكان اخذ تست PCR مقدور نبود، خطوط هواپيمايي به طور مشروط مي‌توانند اين مسافران را پذيرش نموده و به محض ورود و بدون توجه به علايم باليني، تست كوويد 19 اخذ مي گردد. همچنين ارايه تعهدنامه كتبي جهت قرنطينه خانگي تا زمان تعيين تكليف جواب آزمايش الزامي است. بديهي است در صورت مثبت بودن جواب آزمايش يا بازگشت علايم بيماري، طول مدت قرنطينه خانگي بايد تا 14 روز افزايش يابد. هزينه انجام تست و قرنطينه احتمالي برعهده مسافر مي‌باشد.

3. درخصوص مسافران ورودي ايراني و خارجي (حتي در صورت دارا بودن گواهي سلامت)، غربالگري حين ورود انجام خواهد شد. در صورت علامت‌دار بودن و به تشخيص تيم بهداشتي مستقر در پايگاه مراقبت بهداشتي مرزي ، به مراكز درماني و تشخيصي از پيش تعيين شده ارجاع شده و پيگيري پس از ورود تا 14 روز پس از بازگشت صورت مي پذيرد.

4. تمامي مسافران متقاضي ورود به كشور بايد فرم خود اظهاري را پس از اخذ از شركت هواپيمايي، قبل يا در حين پرواز تكميل و به نماينده آن شركت تحويل دهند. شركت هواپيمايي نيز موظف است در صورت درخواست پايگاه مراقبت بهداشتي مرزي، ليست مسافران پرواز و فرم‌هاي خوداظهاري را در اختيار آنها قرار دهد.

5 . براساس رويه‌هاي از پيش تعيين شده، كليه متقاضيان خروج از كشور نيز بايد پيش از خروج در يكي از مراكز جامع خدمات سلامت يا در فرودگاه مورد ارزيابي باليني پزشك و مراقب سلامت قرار گيرند . در صورت درخواست كشور مقصد يا مسافر، گواهي سلامت صادر مي گردد.

6. در كشورهايي كه گواهي سلامت به زبان انگليسي صادر نمي گردد، ضروري است مهر "وضعيت سلامت" با مضمون «صحت صدور گواهي سلامت و عدم بيماري تاييد مي گردد» به زبان فارسي و يا انگليسي تهيه و گواهي سلامت افراد را به مهر مزبور و مهر ژلاتيني كنسولي و بدون اخذ تعرفه ممهور نمايند.

اطلاعیهٔ نمایندگی ایران در رم

قابل توجه دانشجویان مشغول به تحصیل در ایتالیا

به دنبال پیگیری های سفارت و گفتگوهای انجام پذیرفته با مقامات سفارت ایتالیا در تهران شیوه بازگشت هموطنان و دانشجویان ایرانی به جمهوری ایتالیا به شرح ذیل می باشد:

الف) دانشجویانی که مجوز اقامتشان در بازه زمانی 31 ژانویه تا پایان جولای 2020 منقضی گردیده ، اعتبار اسناد اقامتی مشارالیهم تا پایان ماه اوت 2020 تمدید گردیده لذا طبق مقررات مصوب قانونی می توانند بدون درخواست روادید مجددا به ایتالیا بازگردند.

ب) هموطنانی که مجوز اقامتشان قبل از 31 ژانویه 2020 منقضی گردیده است باید برای عزیمت مجدد به ایتالیا از طریق آژانس Cox and Kings Global Service درخواست روادید نمایند.

ج) دانشجویان سال اولی که با روادید معتبر وارد و برای دریافت کارت اقامت اقدام ولی بدون دریافت کارت اقامت به ایران بازگشته اند نیز باید مجددا درخواست روادید نمایند.

شرایط و جزییات پرواز تهران به اتریش اعلام شد

شرکت هواپیمایی ایران (هما) با اشاره به از سرگیری پروازهای تهران – وین از بیست‌وپنجم مردادماه امسال به صورت هفتگی، جزییات و شرایط پرواز به اتریش را اعلام کرد..

این پرواز در روزهای شنبه هر هفته، با شماره ۷۱۷ در ساعت ۸ و ۴۰ دقیقه بامداد فرودگاه امام ترک و در ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه (به وقت محلی) در فرودگاه وین به زمین می‌نشیند. همچنین بازگشت این پرواز در همان روز، با شماره ۷۱۶ در ساعت ۱۱ و ۵۰ دقیقه به وقت محلی از فرودگاه وین پرواز می‌کند و در ساعت ۱۸ و ۴۰ دقیقه وارد فرودگاه امام می‌شود.

هموطنان برای خرید بلیت این پروازها می‌توانند به این سایت مراجعه و یا با شماره تلفن ۴۶۶۲۱۸۸۸ (دفتر فروش تلفنی "هما") تماس بگیرند.

براساس اطلاعیه صادره از سوی سازمان هواپیمایی کشور اتریش، مسافران دارای پاسپورت و اقامت اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ، سوئیس و انگلستان، اقامت اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ، سوئیس، انگلستان، داشتن بلیت تایید شده هواپیما، قطار یا اتوبوس در ادامه مسیر به کشور صادرکننده کارت اقامت به صورت ترانزیتی می‌توانند مسافرت کنند.

مسافرانی که ویزای کار Business تایپ D، ویزای دانشجویی تایپ D اتریش، ویزای خانوادگی تایپ D اتریش برای پیوستن به خانواده و مسافران تزانزیت می‌توانند به وین پرواز کنند و در اطلاعیه صادر شده از سازمان هواپیمایی اتریش آمده است که تمامی مسافران بالای ۱۱ سال در پروازهای ورودی به اتریش (به غیر از مسافران تراتزیت هوایی) باید قبل از پرواز اقدام به انجام آزمایش PCR نکنند و گواهی جواب منفی تست کرونا در محدوده ۷۲ ساعت مانده به پرواز را به زبان انگلیسی به همراه داشته باشند.

مسافران با ویزای تایپ C توریستی تا اطلاع ثانوی مجاز به انجام سفر نیستند، همه مسافران باید قبل از پرواز می‌بایست فرم تعهد را از طریق این سایت دریافت و تکمیل کنند. همچنین براساس این اطلاعیه، ورود هرگونه بار دستی به صورت ترولی یا چرخ‌دار به داخل کابین پروازی مجاز نبوده و مسافران صرفاً می‌توانند فقط از یک کوله‌پشتی و یا ساک دستی جهت حمل بار همراه، به داخل کابین استفاده نمانید و داشتن ماسک در فرودگاه و حین پرواز الزامی است.

سفارت ایران در اسپانیا:

برقراری پروازهای هفتگی در مسیر تهران -مادرید- تهران

سفارت ایران در اسپانیا نیز از برقراری پروازهای هفتگی ایران ایر در مسیر تهران ـ مادرید ـ تهران از سپتامبر سال جاری خبر داد

اطلاعیهٔ نمایندگی ایران در ابوظبی-امارات

پروازهای ایران- امارات به روال عادی بازگشت

تشریفات انجام پروازها در مسیر ایران - امارات به روال عادی بازگشته و شرکت‌های هواپیمایی می‌توانند درخواست‌های خود را مستقیما با هواپیمایی کشوری امارات مطرح و مجوز دریافت کنند.

به گزارش بخش رسانه‌ای سفارت ایران در امارات، سفارت ایران در ابوظبی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: پس از درخواست و پیگیری‌های این سفارتخانه مبنی بر صدور مجوز پرواز مسافران از مبداء ایران، مجوز انجام پرواز فلای دبی از ایران به امارات (لار به دبی) صادر شده است.

سفارت ایران افزود: وزارت خارجه امارات عربی متحده اعلام کرده که تشریفات انجام پروازها در مسیر ایران - امارات به روال عادی بازگشته و شرکت‌های هواپیمایی می‌توانند درخواست‌های خود را مستقیما با هواپیمایی کشوری امارات مطرح و مجوز دریافت کنند.

سفارت ایران در ابوظبی چند روز پیش هم در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که افراد مقیم خارج از کشور که واجد شرایط بازگشت به کشور امارات هستند با مراجعه به به این سایت در یکی از مراکز پزشکی معتبر از سوی مقامات اماراتی که در سایت فوق آمده است، آزمایش تست کرونا انجام دهند.

این سفارتخانه تصریح کرد: انجام این تست جهت ورود به امارات الزامی است. البته ممکن است در صورت لزوم، مقامات پزشکی مجددا از مسافران نمونه‌برداری کنند. این قانون از تاریخ دوم تیر ماه ۱۳۹۹ اجرا خواهد شد. البته مجوزهایی که قبل از این تاریخ صادر شده، شامل انجام تست قبل از سفر نخواهد شد. اما مدت اعتبار مجوز ۲۱ روز از زمان صدور استسفارت ایران افزود: وزارت خارجه امارات عربی متحده اعلام کرده که تشریفات انجام پروازها در مسیر ایران - امارات به روال عادی بازگشته و شرکت‌های هواپیمایی می‌توانند درخواست‌های خود را مستقیما با هواپیمایی کشوری امارات مطرح و مجوز دریافت کنند.

تمدید یک ساله و رایگان گذرنامه‌های شهروندان ایرانی

وزارت امور خارجه ایران در اطلاعیه‌ای از تمدید یک ساله و رایگان گذرنامه‌های شهروندان ایرانی مقیم و غیرمقیم که در حال حاضر در خارج از کشور به سر می‌برند، تا ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ توسط نمایندگی‌های ایران خبر داد.

براساس این اطلاعیه، گذرنامه‌های عادی آن دسته از شهروندان ایرانی که در حال حاضر در خارج از کشور به سر می‌برند ( مقیم و یا غیر مقیم) وبا توجه به شرایط ناشی از شیوع بیماری کووید-۱۹ امکان بازگشت به کشور را ندارند و یا به دلیل کم بودن اعتبار باقیمانده گذرنامه‌شان با مشکلات اقامتی مواجه شده‌اند، از تاریخ ارائه درخواست برای مدت یک سال تا تاریخ ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ توسط نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور به صورت رایگان تمدید شود.

در این اطلاعیه آمده است: در پی محدودیت‌های ایجاد شده بعد از شیوع کرونا در سراسر جهان و ایجاد مشکل در ارسال پست سیاسی به برخی از کشورها بدلیل توقف بیشتر پروازهای بین المللی، صدور گذرنامه جدید برای شهروندان ایرانی در برخی از کشورها، با مشکلاتی مواجه شده است.

لذا با در نظر گرفتن این شرایط و به جهت کاهش مشکلات هموطنان کشورمان وزارت امور خارجه، موضوع را در ستاد گذرنامه کشور طرح کرد و مقرر شد گذرنامه‌های عادی آن دسته از شهروندان ایرانی که در حال حاضر در خارج از کشور به سر می‌برند (اعم از مقیم و غیر مقیم) و در شرایط متأثر از شیوع بیماری کووید- ۱۹ امکان بازگشت به کشور را ندارند و یا به دلیل کم بودن اعتبار باقیمانده گذرنامه‌شان با مشکلات اقامتی مواجه شده‌اند، از تاریخ ارائه درخواست برای مدت یکسال تا تاریخ ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ توسط نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور به صورت رایگان تمدید شود..

در پایان این اطلاعیه عنوان شده است: روشن است که ارائه این تسهیلات تنها مختص کشورهایی است که ارسال پست سیاسی به آنها امکانپذیر نیست و شامل کشورهایی که از این نظر دارای شرایط عادی هستند، نمی‌شود.

تا این لحظه طبق اعلام رسمی نمایندگی های ایران در کشورهای هلند ،استرالیا، ترکیه این تمدید شامل حال ایرانیان مقیم این کشورها نشده و هموطنان خارج از کشور باید طبق روال قبل ابتدا بصورت درخواست اولیه را در سامانه میخک ثبت نموده و بعد از اعلام از طرف نمایندگی های ایران با مراجعه حضوری فرایند انجام کارهای تمدید گذرنامه را انجام دهند .

سایر نمایندگی های در صورت اعلام در همین بخش معرفی میشوند ضمنا جهت دریافت اطلاعات کامل درباره چگونگی تمدید گذرنامه به بخش مربوطه در سایت ویژگان مراجعه نمایید

درخواست دوباره  ایران از کانادا برای ارائه  خدمات کنسولی به ایرانیان مقیم کانادا

بیش از 8 سال است که ایران و کانادا فاقد هر گونه روابط رسمی سیاسی و دیپلماتیک در سطح بین الملل هستند و به همین علت ارائه خدمات کنسولی به ایرانیان مقیم کانادا با مشکلات بسیاری مواجه است

کاناداد از شهریور سال 1391 آنچه پاسخ به سیاست خارجی ایران و نگرانی از تأمین امنیت دیپلمات‌های کانادایی سفارت خود را در تهران عنوان کرد سفارتش را در تهران تعطیل و روابط دیپلماتیکش را با ایران به حالت تعلیق درآورد

بعداز روی کار آمدن دولت جدید کانادا به ریاست جاستین ترودو گمانه زنی ها به آرام شده فضای میان دو کشور پیش میرفت و مذاکراتی نیز برای از سرگیری این روابط آغاز شد اما قانونی که در زمان دولت محافظه‌کار استیون هارپر در مجلس کانادا تصویب شده و بر اساس آن مصونیت سیاسی دیپلمات‌های ایرانی در این کشور لغو شده‌است مانع قانونی برای بازگشایی سفارت به‌شمار می‌رود

به تازگی نیز محسن بهاروند معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان با خانم «مارتا مورگان» معاون وزیر امور خارجه کانادا در مورد مسائل دو کشور گفتگو کرده است . طرفین با توجه به برقراری پروازهای بین المللی در آینده نزدیک ( برداشته شدن محدودیتهای پروازی به جهت شیوع ویروس کرونا) بر سرعت بخشیدن به حل و فصل مسائل مربوط به سقوط هواپیمای اوکراینی تاکید کردند.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان با توجه به تعداد زیاد ایرانیان مقیم کانادا و مشکلاتی که در زمینه دریافت خدمات کنسولی دارند و همچنین بمنظوررسیدگی به مسائل حقوقی و نیاز به ارتباط با خانواده افرادی که در سقوط هواپیما جان خود را از دست داده اند، از دولت کانادا خواست موانع ارائه خدمات کنسولی به شهروندان ایرانی و کانادایی را برطرف کرده وشهروندان مقیم دو کشور قادر به دریافت این خدمات باشند.

طرف کانادایی بررسی این موضوع را به آینده موکول کرد.

در حال حاضر خدمات کنسولی به ایرانیان مقیم کانادا از طریق دفتر حافظ منافع در واشنگتن و ستاد اوتاوا امورخارجه در تهران ارائه میشود